آخرین اخبار
خانه / فرهنگی / «هندیجان»؛ شبکه فارسی‌زبان ضدایرانی عربستان سعودی+سند
«هندیجان»؛ شبکه فارسی‌زبان ضدایرانی عربستان سعودی+سند

«هندیجان»؛ شبکه فارسی‌زبان ضدایرانی عربستان سعودی+سند

یکی از صدها هزار سند افشا شده از وزارت خارجه، کشور و دفاع عربستان توسط «ارتش سایبری یمن» که ماه «می» گذشته، یک نسخه از کل اسناد فاش شده ، نشان می‌دهد که ریاض در صدد راه‌اندازی یک شبکه تلویزیونی به زبان‌های فارسی و انگلیسی برای هدف قرار دادن ایرانیان و شیعیان در منطقه خلیج فارس بود.

این سند که از حمایت مطلق «سعود الفیصل» وزیر خارجه سابق عربستان سعودی از راه‌اندازی این شبکه تلویزیونی با نام پیشنهادی «هندیجان» حکایت دارد، قرار بود از بحرین و به دو زبان فارسی و انگلیسی پخش شود.

در این سند به وجه تسمیه این شبکه ضد ایرانی نیز اشاره و گفته شده است که «هندیجان» نام شهری در استان خوزستان ایران است.

هندیجان (هندیگان، اندیگان) یکی از شهرهای تاریخی ایران با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ سال، در جنوب شرقی استان خوزستان و در ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر ماهشهر و در شمال خلیج فارس است.

اسنادی که ارتش سایبری یمن ۲۲ می در اختیار سایت ویکی‌لیکس قرار داده است، شامل پیامها، نامه‌ها و گزارش‌های محرمانه سفارتخانه‌های عربستان سعودی در سرتاسر دنیا، وزارت خارجه، کشور و اطلاعات این کشور است.

بر اساس این گزارش، سعود الفیصل در تاریخ ۲۵ مارس ۲۰۱۲ در نامه‌ای به دیوان پادشاهی عطف به طرح پیشنهادی راه‌اندازی شبکه هندیجان، می‌نویسد: حمایت خود کامل از (طرح) وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی را اعلام می‌کنم و (معتقدم که) رویکردش باید شیعیان را در منطقه خلیج (فارس) مورد هدف قرار دهد.

در این سند هدف از راه‌اندازی شبکه «هندیجان» را «رویارویی با سیاست‌های خصمانه رسانه‌ای و اخبار غلط شبکه‌های ایرانی علیه شورای همکاری خلیج فارس» اعلام شده است.

درباره‌ پایگاه فرهنگی بصیر یاران

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*